HVIEZDNA SÁLA

Hlavnou dominantou našich priestorov je planetárium alebo Hviezdna sála s kapacitou 60 miest a sférickou projekčnou plochou s priemerom 10 metrov. Donedávna bol vybavený optomechanickým projekčným prístrojom Zeiss Klein Planetarium 2P, vyrobeným nemeckým optickým koncernom Carl Zeiss Jena.

V súčasnosti je sála plne digitalizovaná a návštevníkom ponúka na Slovensku jedinečné priblíženie diania na svetovej sfére a premietanie filmov s astronomickou tematikou prostredníctvom dvoch projektorov v režime "fulldome" a v rozlíšení 4K. Obraz na projekčnej ploche je zložený z viac ako 10 miliónov obrazových bodov. Systém planetária dokáže simulovať pohľad na oblohu z ktoréhokoľvek miesta na Zemi, spojnice hviezd v súhvezdiach a ich mytológiu, priblíženie vybraných objektov vzdialeného vesmíru, detaily povrchov telies slnečnej sústavy a mnoho iného. Sála je po obvode vybavená dizajnovým osvetlením a modernou audio sústavou na reprodukciu zvuku.

Planetárium je využívané nielen ako zážitková forma popularizácie astronómie, ale aj ako edukatívny nástroj pri výuke žiakov a študentov prenikajúcich do tajov orientácie na oblohe, zákonitostí priebehu zmien dňa a noci, či špecifikách pohybov telies po svetovej sfére na rôznych miestach zemského povrchu.
                        
                                  

Adresa:
KHaP Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom
96501 Žiar nad Hronom, Dukelských hrdinov 1298/21/A
Kontakty:
Telefón: 045 – 6700 888
E-mail: info@planetarium.sk