PONORTE SA DO 4K FULLDOME VESMÍRU
slide_01
slide_01
slide_01
slide_01
slide_01
slide_01
slide_01
slide_01
slide_01

AKTUÁLNA PONUKA PROGRAMOV
10:00 PRÁZDNINY V PLANETÁRIU
Dedko a Zojka: Misia svetlo
Dedko a jeho vnučka Zojka vedú na svojom ranči pokojný život až do dňa, keď ich vyruší zvláštna udalosť: svetlo Slnka začína slabnúť, akoby sa vytrácalo. Naši hrdinovia prídu na dôvod prečo sa tak deje a kto za tým stojí. Dedko je na takéto situácie vždy pripravený. Nestrácajme preto čas, nasadnime spolu s ním do kozmickej lode a o preteky s časom sa ponáhľajme zachrániť slnečné svetlo.
14:00 PROGRAM V PLANETÁRIU
Energetický vesmír
Film nám odhalí základné princípy elektromagnetického žiarenia a prírodné javy súvisiace s astrofyzikou vysokých energií. Táto oblasť fyziky hrá kľúčovú úlohu pri pochopení vesmíru. Astrofyzika vysokých energií skúma horúci plyn v zhlukoch galaxií. Skúma tiež horúci plyn, hromadiaci sa okolo supermasívnych čiernych dier v centrách galaxií. Vysokoenergetické žiarenie poskytuje dôležité informácie o našej vlastnej galaxii, neutrónových hviezdach, zvyškoch supernov a hviezdach ako naše Slnko, ktoré vyžarujú veľké množstvo vysokoenergetického žiarenia.
14:00 PROGRAM V PLANETÁRIU
Neviditeľný vesmír
Po tisíce rokov ľudia pozorujú svojimi očami svetlá prichádzajúce z nočnej oblohy. Na začiatku 17. storočia vynález teleskopu spôsobil revolúciu v našom poznaní vesmíru. Nakoniec sa v 20. storočí s príchodom rakiet, bolo možné dostať priamo do vesmíru a pozorovať röntgenové a gama žiarenie, ktoré sú znakmi trochu iného vesmíru než aký pozorujeme zo Zeme. No nielen svetlo nám poskytuje informácie o vesmíre, ale sú to aj neutrína a kozmické žiarenie. Nakoniec aj detekcia gravitačných vĺn nám odhaľuje aký je náš vesmír v skutočnosti.
14:00 PROGRAM V PLANETÁRIU
POLARIS - vesmírna ponorka a tajomstvo polárnej noci
Predstavte si, že sa na severnom póle z ničoho nič objaví tučniak. Veru na začiatku nášho príbehu sa to skutočne stane. Veľmi rýchlo sa však skamaráti s domorodcom - polárnym medveďom Vladimírom a okrem spoznávania oblohy, začnú spolu objavovať aj zákonitosti striedania svetla a tmy za polárnym kruhom. No a keď pri svojom vedeckom bádaní zostroja lietajúcu ponorku a len tak mimochodom podniknú cestu do vesmíru, o napínavý príbeh je postarané...
19:00 UMELECKO-RELAXAČNÝ PROGRAM
Pink Floyd - The Dark Side Of The Moon
Prvá planetárna šou, oficiálne schválená legendarnou skupinou, je trištvrte hodinovou vizuálnou básňou, ktorá vznikla pri príležitosti 50. výročia vydania albumu The Dark Side Of The Moon. Vizuálnu časť vytvorila spoločnosť NSC Creative, ktorá spolupracovala s Aubreym Powellom, kreatívnym producentom skupiny Pink Floyd, zvukový remaster má na svedomí James Guthrie a Joel Plante zo štúdia das boot recording a zástupcovia Pink Floyd odsúhlasili uvedenie v každom zo svetových planetárií.
21:00 VEČER POD HVIEZDNOU OBLOHOU
VOYAGER - nikdy nekončiaca cesta
Pri tomto filme zažijete napínavý príbeh o najpozoruhodnejšej vesmírnej misii v histórii ľudstva. V roku 1977 boli vypustené dve vesmírne sondy na prieskum najvzdialenejších planét slnečnej sústavy: Jupiter, Saturn, Urán a Neptún spolu s ich mesiacmi. Tieto kozmické lode v dovtedy nevídanom rozsahu obohatili naše znalosti o týchto vzdialených svetoch. Teraz po štyroch desaťročiach skúmajú medzihviezdny priestor. Rovnako ako dve fľaše vypustené do kozmického oceánu, obe sondy nesú medzihviezdnu správu - Zlatý záznam, určený pre akúkoľvek mimozemskú civilizáciu.
14:00 PROGRAM V PLANETÁRIU
Slnko naša živá hviezda
Slnko už svieti na náš svet viac ako štyri a pol miliardy rokov. Na Zem prináša energiu nevyhnutnú pre existenciu rozvinutého života, ktorý podľa doterajších poznatkov nemá vo vesmíre obdobu. V minulosti bolo ľudstvom vnímané ako kotúč putujúci po oblohe počas dňa ohrievajúci nás rôznou intenzitou v priebehu roka, ako dôkaz pravidelného rytmu plynutia času, ba dokonca ako božstvo. Dnes je pre nás jednou z miliárd hviezd okolo ktorej Zem obieha. Ako v ňom tá energia vzniká a koľko ešte vydrží svietiť spoznajte pri pohľade na úchvatné obrazy jeho povrchu a do jeho vnútra.
14:00 PROGRAM V PLANETÁRIU
Dinosaury - príbeh prežitia
Ako takmer všetky deti, aj Zorku fascinujú dinosaury. Pripravuje pre svoju triedu prednášku o tom, ako vyhynuli, keď Mesiac, veľmi múdra a magická postava, jej položí zvláštnu otázku: čo keby som ti povedal, že medzi nami sú ešte stále dinosaury? Zorka sa pripojí k Mesiacu na ceste časom vo vzrušujúcom dobrodružstve, ktoré im ukáže Zem tak, ako vyzerala veľmi, veľmi dávno. Spolu s nimi uvidíte fascinujúce premeny, ktorými tieto zvieratá prešli niekoľkými miliónmi rokov a vytvorili z nich obrovské tvory, žijúce na celej našej planéte až do okamihu, keď náraz asteroidu spôsobil ich vyhynutie. No aj napriek tomu Zorka nájde kľúč k tomu ako prežili.
17:00 PRÁZDNINY V PLANETÁRIU
3-2-1 Štart!
Elon je škrečok a vedec, ktorý žije na smetisku. Snaží sa zapadnúť do miestnej komunity potkanov, no nikto ho neberie vážne. Potkany nezaujímajú jeho vedecké experimenty, ktoré v praxi často zlyhávajú. Jedného dňa ale Elon začuje náraz. Na svojej záhrade nájde kráter a vnútri poškodeného robota. Ako sa sem dostal? Elon opraví robota a zistí, že spadol z vesmírnej lode, ktorá sa chystá pripraviť Mars na kolonizáciu. Loď však odchádza o tri dni. A tak sa začína Elonovo veľké dobrodružstvo. Podarí sa mu dostať robota späť na jeho loď skôr, ako odíde so všetkými robotovými priateľmi? 3-2-1 Štart! Je dobrodružný animovaný film o odvahe a dôvtipe, ktoré potrebujete na to, aby ste sa dostali do vesmíru a späť..
19:00 UMELECKO-RELAXAČNÝ PROGRAM
Pink Floyd - The Dark Side Of The Moon
Prvá planetárna šou, oficiálne schválená legendarnou skupinou, je trištvrte hodinovou vizuálnou básňou, ktorá vznikla pri príležitosti 50. výročia vydania albumu The Dark Side Of The Moon. Vizuálnu časť vytvorila spoločnosť NSC Creative, ktorá spolupracovala s Aubreym Powellom, kreatívnym producentom skupiny Pink Floyd, zvukový remaster má na svedomí James Guthrie a Joel Plante zo štúdia das boot recording a zástupcovia Pink Floyd odsúhlasili uvedenie v každom zo svetových planetárií.
21:00 VEČER POD HVIEZDNOU OBLOHOU
Universe
Vo filme Universe podniknete cestu naprieč celou Galaxiou. Priamo nad vami preletia tie najväčšie aj tie najmenšie hviezdy. Hmloviny, v ktorých hviezdy vznikajú, rovnako ako oblaky horúceho plynu, ktoré v nich zanikajú. A tiež najzvlaštnejšie miesto vo vesmíre..., miesto kde sa sci-fi stáva realitou! Čierná diera! Áno, Universe je jedinečnou výpravou časom a priestorom, do miest, kam sa iným spôsobnom nikdy nedostaneme. Sme ľudia modernej doby, sme nielen všetci geneticky prepojení s našími predkami, ale dokonca v podobe atómov v nás, aj s celým vesmírom. My sme vesmír!
AKO SA OBJEDNAŤ K NÁM NA PROGRAM
Máte na výber z nasledujúcich možností:

1. Rezervácie individuálneho vstupu na dohodnutý čas pre samostatné skupiny objednávajte telefonicky alebo prostredníctvom rezervačného systému na tejto stránke. Podmienky vstupu nájdete v tomto odkaze.

2. Pre rezerváciu skupiny detí navštevujúcich predškolské alebo školské zariadenia nás kontaktujte na našom telefónnom čísle.

3. V prípade záujmu o účasť na zverejnenom podujatí vám odporúčame rezervovať si vstupenky elektronicky prostredníctvom nášho rezervačného systému. Rezerváciu uskutočníte príslušným odkazom pri každom z plánovaných podujatí na tejto stránke. Po obdržaní potvrdzujúceho emailu sa u nás v pokladni preukážete kódom a zakúpite si vstupenku. Vopred objednanú vstupenku je možné zakúpiť najneskôr 10 minút pred začiatkom predstavenia.

Dovolíme si upozorniť, že ak nebudete mať vopred rezervovanú vstupenku a kapacita sály bude naplnená (60 miest), môže nastať situácia, že sa na program nedostanete.

Pre bližšie informácie a objednávky nás kontaktujte na telefónnom čísle 045/6700 888.

POZORUJTE MEDZINÁRODNÚ VESMÍRNU STANICU ISS
od 8. júla 2024
Od pondelka 8. júla 2024 nastávajú večer opäť priaznivé podmienky na pozorovanie Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS z nášho územia. Viac informácií o časoch pozorovateľnosti nájdete v tomto odkaze.
Adresa:
KHaP Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom
96501 Žiar nad Hronom, Dukelských hrdinov 1298/21/A
Kontakty:
Telefón: 045 – 6700 888
E-mail: info@planetarium.sk
Povinné informácie:
Oznamy a dokumenty
Verejné obstarávanieSúčasťou Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom sú aj jej dve organizačné súčasti:
Hvezdáreň v Banskej Bystrici a Hvezdáreň v Rimavskej Sobote