PONORTE SA DO 4K FULLDOME VESMÍRU
slide_01
slide_01
slide_01
slide_01
slide_01
slide_01
slide_01
slide_01
slide_01

AKTUÁLNA PONUKA PROGRAMOV
19:00 UMELECKO-RELAXAČNÝ PROGRAM
Space Opera
Fascinujúca cesta vesmírom v sprievode neznámej inteligencie, kedy sa Hviezdna sála planetária zmení na kokpit mimozemskej kozmickej lode a my spolu s ňou navštívime všetky planéty slnečnej sústavy. Hlas návštevníkov zďaleka nás prevedie mozaikou ľudského poznania, prenesie oceánom umenia, vedy a literatúry za tónov orchestrálnej suity "The Planets" Op. 32 anglického skladateľa Gustava Holsta z počiatku 20. storočia.
18:00 VEČER POD HVIEZDNOU OBLOHOU
VOYAGER - nikdy nekončiaca cesta
Pri tomto filme zažijete napínavý príbeh o najpozoruhodnejšej vesmírnej misii v histórii ľudstva. V roku 1977 boli vypustené dve vesmírne sondy na prieskum najvzdialenejších planét slnečnej sústavy: Jupiter, Saturn, Urán a Neptún spolu s ich mesiacmi. Tieto kozmické lode v dovtedy nevídanom rozsahu obohatili naše znalosti o týchto vzdialených svetoch. Teraz po štyroch desaťročiach skúmajú medzihviezdny priestor. Rovnako ako dve fľaše vypustené do kozmického oceánu, obe sondy nesú medzihviezdnu správu - Zlatý záznam, určený pre akúkoľvek mimozemskú civilizáciu.
20:00 UMELECKO-RELAXAČNÝ PROGRAM
Pink Floyd - The Dark Side Of The Moon
Prvá planetárna šou, oficiálne schválená legendarnou skupinou, je trištvrte hodinovou vizuálnou básňou, ktorá vznikla pri príležitosti 50. výročia vydania albumu The Dark Side Of The Moon. Vizuálnu časť vytvorila spoločnosť NSC Creative, ktorá spolupracovala s Aubreym Powellom, kreatívnym producentom skupiny Pink Floyd, zvukový remaster má na svedomí James Guthrie a Joel Plante zo štúdia das boot recording a zástupcovia Pink Floyd odsúhlasili uvedenie v každom zo svetových planetárií.
10:00 PLANETÁRIUM DEŤOM
3-2-1 Štart!
Elon je škrečok a vedec, ktorý žije na smetisku. Snaží sa zapadnúť do miestnej komunity potkanov, no nikto ho neberie vážne. Potkany nezaujímajú jeho vedecké experimenty, ktoré v praxi často zlyhávajú. Jedného dňa ale Elon začuje náraz. Na svojej záhrade nájde kráter a vnútri poškodeného robota. Ako sa sem dostal? Elon opraví robota a zistí, že spadol z vesmírnej lode, ktorá sa chystá pripraviť Mars na kolonizáciu. Loď však odchádza o tri dni. A tak sa začína Elonovo veľké dobrodružstvo. Podarí sa mu dostať robota späť na jeho loď skôr, ako odíde so všetkými robotovými priateľmi? 3-2-1 Štart! Je dobrodružný animovaný film o odvahe a dôvtipe, ktoré potrebujete na to, aby ste sa dostali do vesmíru a späť..
14:00 PRÁZDNINY V PLANETÁRIU
Dinosaury - príbeh prežitia
Ako takmer všetky deti, aj Zorku fascinujú dinosaury. Pripravuje pre svoju triedu prednášku o tom, ako vyhynuli, keď Mesiac, veľmi múdra a magická postava, jej položí zvláštnu otázku: čo keby som ti povedal, že medzi nami sú ešte stále dinosaury? Zorka sa pripojí k Mesiacu na ceste časom vo vzrušujúcom dobrodružstve, ktoré im ukáže Zem tak, ako vyzerala veľmi, veľmi dávno. Spolu s nimi uvidíte fascinujúce premeny, ktorými tieto zvieratá prešli niekoľkými miliónmi rokov a vytvorili z nich obrovské tvory, žijúce na celej našej planéte až do okamihu, keď náraz asteroidu spôsobil ich vyhynutie. No aj napriek tomu Zorka nájde kľúč k tomu ako prežili.
14:00 PRÁZDNINY V PLANETÁRIU
Tajomstvo gravitácie
Prečo veci padajú na zem, je to akési kúzlo? Dvanásťročného Félixa však zaujíma vesmír a jeho tajomstvá viac ako akékoľvek kúzla. Fascinujú ho hviezdy, vesmír a prírodné zákony. Raz v noci sa vkradne do Múzea Alberta Einsteina, kde stretne Albyho, malého, šikovného, ​​no dosť svojrázneho robota, ktorý vie všetko o Albertovi Einsteinovi a jeho teóriách. Alby vezme Félixa na magickú cestu, počas ktorej odhaľuje nielen tajomstvá gravitácie, ale spoznáva aj priateľstvo a predstavivosť na ceste priestorom a časom.
19:00 UMELECKO-RELAXAČNÝ PROGRAM
Pink Floyd - The Dark Side Of The Moon
Prvá planetárna šou, oficiálne schválená legendarnou skupinou, je trištvrte hodinovou vizuálnou básňou, ktorá vznikla pri príležitosti 50. výročia vydania albumu The Dark Side Of The Moon. Vizuálnu časť vytvorila spoločnosť NSC Creative, ktorá spolupracovala s Aubreym Powellom, kreatívnym producentom skupiny Pink Floyd, zvukový remaster má na svedomí James Guthrie a Joel Plante zo štúdia das boot recording a zástupcovia Pink Floyd odsúhlasili uvedenie v každom zo svetových planetárií.
AKO SA OBJEDNAŤ K NÁM NA PROGRAM
Máte na výber z nasledujúcich možností:

1. Rezervácie individuálneho vstupu na dohodnutý čas pre samostatné skupiny objednávajte telefonicky alebo prostredníctvom rezervačného systému na tejto stránke. Podmienky vstupu nájdete v tomto odkaze.

2. Pre rezerváciu skupiny detí navštevujúcich predškolské alebo školské zariadenia nás kontaktujte na našom telefónnom čísle.

3. V prípade záujmu o účasť na zverejnenom podujatí vám odporúčame rezervovať si vstupenky elektronicky prostredníctvom nášho rezervačného systému. Rezerváciu uskutočníte príslušným odkazom pri každom z plánovaných podujatí na tejto stránke. Po obdržaní potvrdzujúceho emailu sa u nás v pokladni preukážete kódom a zakúpite si vstupenku. Vopred objednanú vstupenku je možné zakúpiť najneskôr 10 minút pred začiatkom predstavenia.

Dovolíme si upozorniť, že ak nebudete mať vopred rezervovanú vstupenku a kapacita sály bude naplnená (60 miest), môže nastať situácia, že sa na program nedostanete.

Pre bližšie informácie a objednávky nás kontaktujte na telefónnom čísle 045/6700 888.

Asteroid (121336) Ziarnadhronom
Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella je kultúrnou inštitúciou Banskobystrického samosprávneho kraja so sídlom v Žiari nad Hronom a v minulom roku si pripomenula 50 rokov od vzniku Okresnej hvezdárne na území mesta. Pri tejto príležitosti sme dostali ponuku vybrať meno pre jeden z asteroidov objavený slovenskými vedcami. Viac informácií sa dozviete v tomto odkaze.

PLANETÁRIÁ OSLAVUJÚ STOROČNICU
Svetová komunita planetárií si počas tejto jesene pripomína 100 rokov od uvedenia prvého prístroja planetária do prevádzky. Stalo sa tak v októbri 1923, keď spoločnosť ZEISS predstavila verejnosti svoj prvý projekčný systém. Dnes je vo svete v prevádzke viac ako 4 000 planetárií rôznych konštrukcií.

O tom, akou cestou vývoja si do dnešných dní tieto dôležité nástroje popularizácie astronómie prešli, rozpráva tematická výstava venovaná tomuto okrúhlemu výročiu.

AKTUÁLNY ZÁBER NA ŽIARSKU OBLOHU
Jednou z najväčších výhod planetária je, že pod jeho projekčnou kupolou dokážeme zobraziť pohľad na nočnú oblohu bez obmedzení. Pri plánovaní a realizácii astronomických pozorovaní sme však závislí predovšetkým od vývoja počasia.

Po kliknutí na tento odkaz sa vám zobrazí stav počasia u nás a zároveň aktuálny pohľad na žiarsku oblohu, ktorý zaznamenáva kamera umiestnená na jednej z našich pozorovacích terás.

PREDAJ PREBYTOČNÉHO MAJETKU
Vyhlasujeme 2. kolo obchodnej verejnej súťaže na predaj prebytočného hnuteľného majetku BBSK v správe KHaP Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom. Viac informácií nájdete v tomto odkaze

Adresa:
KHaP Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom
96501 Žiar nad Hronom, Dukelských hrdinov 1298/21/A
Kontakty:
Telefón: 045 – 6700 888
E-mail: info@planetarium.sk
Povinné informácie:
Oznamy a dokumenty
Verejné obstarávanieSúčasťou Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom sú aj jej dve organizačné súčasti:
Hvezdáreň v Banskej Bystrici a Hvezdáreň v Rimavskej Sobote