AKTUÁLNY PROGRAM
PRÁZDNINY V PLANETÁRIU
od 1. augusta 2019
Aj tento rok sme počas leta pripravili pre prázdninujúcich školákov zábavné pásmo v žiarskom planetáriu. V mesiaci august sa tak môžete každú stredu a piatok v celooblohej projekcii tešiť na jeden z nasledujúcich programov:Po skončení rozprávky vám lektor priblíži letnú oblohu, pomôže vám zorientovať sa medzi súhvezdiami a oboznámi vás aj s aktuálnou polohou významnejších nebeských telies.

V druhej časti si deti v UFO sále v interaktívnom rozhovore s lektorom zábavnou formou overia svoje znalosti o astronómii a za priaznivého počasia vyskúšajú ako sa pozoruje obloha hvezdárskym ďalekohľadom.

VEČER POD HVIEZDNOU OBLOHOU
piatok 23. august 2019 o 20:00 h
Náš pravidelný Večer pod hviezdnou oblohou pokračuje najbližší piatok o 20:00 h. Vo Hviezdnej sále uvedieme vo fulldome režime program:

Fantóm vesmíru - hon na temnú hmotu

Na konci 20. storočia vedci zistili, že vo vesmíre je omnoho viac látky, než v skutočnosti vidíme. Horúci plyn, hviezdy aj galaxie – to všetko sa premenilo na bezvýznamné kulisy. Celých 95 % vesmíru tvorí temná hmota a tmavá energia, ktoré nevydávajú žiadne teplo ani svetlo či rádiové žiarenie. V programe sa dozviete, ako bola temná hmota objavená, budete sledovať „tanec hviezd“ v Galaxii v Andromede, dostanete sa do zlatej bane, kde sa teraz nachádza najcitlivejší detektor temnej hmoty a zavedie vás medzi vedcov z CERNu pracujúcich pri Veľkom hadrónovom urýchľovači.

Po skončení filmu vám lektor priblíži letnú oblohu, pomôže vám zorientovať sa medzi jej súhvezdiami a oboznámi vás aj s aktuálnou polohou významnejších nebeských telies.

V druhej časti večera si za priaznivého počasia na vlastné oči pozriete objekty večernej oblohy cez astronomický ďalekohľad s výkladom nášho odborného pracovníka.

Večerný program odporúčame pre návštevníkov od 12 rokov.

VÝSTAVA: APOLLO 50
Od začiatku júla je v našej sci-fi sále inštalovaná výstava s názvom APOLLO 50. Výstava pozostáva z desiatich veľkoplošných panelov a modelu nosnej rakety Saturn V. Pripomína nám 50 rokov od pristátia prvého človeka na Mesiaci v rámci programu pilotovaných letov Apollo, ktoré oslavujeme v týchto dňoch.

Súhrn informácií o tomto veľkolepom počine ľudského umu a odvahy, je možné vidieť u nás počas organizovanej exkurzie alebo v rámci pravidelného programu pre verejnosť až do konca septembra 2019.

Pre tých, ktorí nás počas leta nestihnú navštíviť, sme ako bonus k udalosti tak veľkého významu pripravili aj online verziu výstavy.
Adresa:
KHaP Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom
96501 Žiar nad Hronom, Dukelských hrdinov 21
Kontakty:
Telefón: 045 – 6700 888
E-mail: info@planetarium.sk
Povinné informácie:
Oznamy a dokumenty
Linky


Počasie u nás:
16 °C