AKTUÁLNY PROGRAM
VEČER POD HVIEZDNOU OBLOHOU
piatok 22. marec 2019 o 18:00 h
Náš pravidelný Večer pod hviezdnou oblohou pokračuje najbližší piatok o 18:00 h. Vo Hviezdnej sále uvedieme vo fulldome režime program:

Dva malé kúsky skla

Galileove pozorovania ďalekohľadom spôsobili revolúciu, ktorá navždy zmenila náš pohľad na vesmír, naše miesto v ňom a pokračuje už vyše štyri storočia. Dnes už môžeme bežne, tak ako Galileo, pozorovať oblohu cez malé teleskopy a nadchnúť sa jej pôvabmi. V našom filme vás zavedieme medzi súčasných amatérskych pozorovateľov a spolu s nimi objavíte divy a krásy, ktoré vám dokážu sprostredkovať aj malé ďalekohľady. Zoznámite sa aj s vedcami, ktorí nám tento pohľad umožnili.

Po skončení filmu vám lektor priblíži jarnú oblohu, pomôže vám zorientovať sa medzi jej súhvezdiami a oboznámi vás aj s aktuálnou polohou významnejších nebeských telies.

V druhej časti večera si za priaznivého počasia na vlastné oči pozriete objekty večernej oblohy cez astronomický ďalekohľad s výkladom nášho odborného pracovníka.

Ďalšie praktické informácie sa dozviete v sekcii vstupné a návštevný poriadok .

CESTOPISNO-RELAXAČNÝ PROGRAM
štvrtok 28. marec 2019 o 19:00 h
Vo Hviezdnej sále uvedieme program:

Aotearoa - krajina veľkého bieleho oblaku

O Novom Zélande sa hovorí ako o "najmladšej" krajine na svete. Je to preto, že jeho územie bolo Európanmi objavené ako jedno z posledných v polovici 17. storočia a osídlené až o storočie neskôr. Ponorte sa spolu s nami za spevu Maoriov, pôvodných obyvateľov krajiny, do jeho histórie, spoznajte jeho prírodné a kultúrne dedičstvo, zoznámte sa s krásami, zaujímavosťami a hlavne inšpirujte pri vlastnom objavovaní neprebádaných kútov našej planéty.

Program doplní fulldome oddychová projekcia krás blízkeho i vzdialeného vesmíru.

Ďalšie praktické informácie sa dozviete v sekcii vstupné a návštevný poriadok .


Výstava ocenených a postupových prác VOD 2019
V priebehu mesiaca marec je v našich priestoroch inštalovaná výstava ocenených a postupových prác regionálneho kola výtvarnej súťaže Vesmír očami detí 2019. Navštíviť ju môžete bezplatne v pracovných dňoch v čase od 09:00 h do 14:00 h alebo počas pravidelných programov pre verejnosť.

Virtuálnu galériu prác podľa jednotlivých okresov regiónu nájdete v týchto odkazoch:

Banská Štiavnica
Žarnovica
Žiar nad Hronom
Adresa:
KHaP Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom
96501 Žiar nad Hronom, Dukelských hrdinov 21
Kontakty:
Telefón: 045 – 6700 888
E-mail: info@planetarium.sk
Povinné informácie:
Oznamy a dokumenty
Linky


Počasie u nás:
2 °C