AKTUÁLNY PROGRAM
PLANETÁRIUM DEŤOM
piatok 22. február 2019 o 16:00 h
Pravidelný program venovaný deťom pokračuje v piatok 22. februára 2019 o 16:00 h. Vo Hviezdnej sále uvedieme vo fulldome režime program:

So zvieratkami o vesmíre

Na okraji lesa sa stretli štyria kamaráti - ježko, zajac, krtko a sova, aby odhalili záhadu obrovských plameňov na oblohe. Možno by sa hádali dodnes, keby nestretli figliara - myšiaka a spolu začali spoznávať vesmír...
V celokupolovej - fulldome rozprávke pre deti približne od 5 do 9 rokov odhalíme ako ľudia objavujú vesmír, alebo ktoré planéty spolu s našou obiehajú okolo Slnka.

V UFO sále s deťmi preberieme, čo už vedia o vesmíre a za priaznivého počasia si vyskúšajú ako sa pozoruje cez hvezdársky ďalekohľad.

Program je vhodný pre deti od 5 do 9 rokov. Ďalšie praktické informácie sa dozviete v sekcii vstupné a návštevný poriadok .

VEČER POD HVIEZDNOU OBLOHOU
piatok 22. február 2019 o 18:00 h
Náš pravidelný Večer pod hviezdnou oblohou pokračuje najbližší piatok o 18:00 h. Vo Hviezdnej sále uvedieme vo fulldome režime program:

Dva malé kúsky skla

Galileove pozorovania ďalekohľadom spôsobili revolúciu, ktorá navždy zmenila náš pohľad na vesmír, naše miesto v ňom a pokračuje už vyše štyri storočia. Dnes už môžeme bežne, tak ako Galileo, pozorovať oblohu cez malé teleskopy a nadchnúť sa jej pôvabmi. V našom filme vás zavedieme medzi súčasných amatérskych pozorovateľov a spolu s nimi objavíte divy a krásy, ktoré vám dokážu sprostredkovať aj malé ďalekohľady. Zoznámite sa aj s vedcami, ktorí nám tento pohľad umožnili.

Po skončení filmu vám lektor priblíži zimnú oblohu, pomôže vám zorientovať sa medzi jej súhvezdiami a oboznámi vás aj s aktuálnou polohou nebeských telies.

V druhej časti večera si za priaznivého počasia na vlastné oči pozriete objekty večernej oblohy cez astronomický ďalekohľad s výkladom nášho odborného pracovníka.

Ďalšie praktické informácie sa dozviete v sekcii vstupné a návštevný poriadok .


RELAXAČNÝ PROGRAM
štvrtok 28. február 2019 o 19:00 h
Vo Hviezdnej sále uvedieme program:

Vesmírna galéria

Krátky film nám sprostredkuje pohľady do milióny svetelných rokov vzdialeného vesmíru, tak ako ich nasnímal Hubblov vesmírny ďalekohľad na obežnej dráhe okolo Zeme. Tento unikátny prístroj, pracujúci vo vesmíre od roku 1990 nám priniesol mnoho fascinujúcich záberov a stal sa jedným z najdôležitejších ďalekohľadov v dejinách astronómie. Program je mozaikou tých najkrajších záberov podfarbených hudbou bez slov, ktoré vám spolu predstavia krásu a dokonalosť prírody v jej vlastných výtvoroch.

Program doplní fulldome oddychová projekcia krás blízkeho i vzdialeného vesmíru.

Ďalšie praktické informácie sa dozviete v sekcii vstupné a návštevný poriadok .


Adresa:
KHaP Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom
96501 Žiar nad Hronom, Dukelských hrdinov 21
Kontakty:
Telefón: 045 – 6700 888
E-mail: info@planetarium.sk
Povinné informácie:
Oznamy a dokumenty
Linky


Počasie u nás:
2 °C