PONORTE SA DO 4K FULLDOME VESMÍRU
slide_01
slide_01
slide_01
slide_01
slide_01
slide_01
slide_01
slide_01
slide_01

AKTUÁLNA PONUKA PROGRAMOV
19:00 UMELECKO-RELAXAČNÝ PROGRAM
Pink Floyd - The Dark Side Of The Moon
Prvá planetárna šou, oficiálne schválená legendarnou skupinou, je trištvrte hodinovou vizuálnou básňou, ktorá vznikla pri príležitosti 50. výročia vydania albumu The Dark Side Of The Moon. Vizuálnu časť vytvorila spoločnosť NSC Creative, ktorá spolupracovala s Aubreym Powellom, kreatívnym producentom skupiny Pink Floyd, zvukový remaster má na svedomí James Guthrie a Joel Plante zo štúdia das boot recording a zástupcovia Pink Floyd odsúhlasili uvedenie v každom zo svetových planetárií.
21:00 VEČER POD HVIEZDNOU OBLOHOU
Universe
Vo filme Universe podniknete cestu naprieč celou Galaxiou. Priamo nad vami preletia tie najväčšie aj tie najmenšie hviezdy. Hmloviny, v ktorých hviezdy vznikajú, rovnako ako oblaky horúceho plynu, ktoré v nich zanikajú. A tiež najzvlaštnejšie miesto vo vesmíre..., miesto kde sa sci-fi stáva realitou! Čierná diera! Áno, Universe je jedinečnou výpravou časom a priestorom, do miest, kam sa iným spôsobnom nikdy nedostaneme. Sme ľudia modernej doby, sme nielen všetci geneticky prepojení s našími predkami, ale dokonca v podobe atómov v nás, aj s celým vesmírom. My sme vesmír!
10:00 PLANETÁRIUM DEŤOM
Dedko a Zojka: Misia svetlo
Dedko a jeho vnučka Zojka vedú na svojom ranči pokojný život až do dňa, keď ich vyruší zvláštna udalosť: svetlo Slnka začína slabnúť, akoby sa vytrácalo. Naši hrdinovia prídu na dôvod prečo sa tak deje a kto za tým stojí. Dedko je na takéto situácie vždy pripravený. Nestrácajme preto čas, nasadnime spolu s ním do kozmickej lode a o preteky s časom sa ponáhľajme zachrániť slnečné svetlo.
AKO SA OBJEDNAŤ K NÁM NA PROGRAM
Máte na výber z nasledujúcich možností:

1. Rezervácie individuálneho vstupu na dohodnutý čas pre samostatné skupiny objednávajte telefonicky alebo prostredníctvom rezervačného systému na tejto stránke. Podmienky vstupu nájdete v tomto odkaze.

2. Pre rezerváciu skupiny detí navštevujúcich predškolské alebo školské zariadenia nás kontaktujte na našom telefónnom čísle.

3. V prípade záujmu o účasť na zverejnenom podujatí vám odporúčame rezervovať si vstupenky elektronicky prostredníctvom nášho rezervačného systému. Rezerváciu uskutočníte príslušným odkazom pri každom z plánovaných podujatí na tejto stránke. Po obdržaní potvrdzujúceho emailu sa u nás v pokladni preukážete kódom a zakúpite si vstupenku. Vopred objednanú vstupenku je možné zakúpiť najneskôr 10 minút pred začiatkom predstavenia.

Dovolíme si upozorniť, že ak nebudete mať vopred rezervovanú vstupenku a kapacita sály bude naplnená (60 miest), môže nastať situácia, že sa na program nedostanete.

Pre bližšie informácie a objednávky nás kontaktujte na telefónnom čísle 045/6700 888.

POZVÁNKA PRE DETI NA LETNÝ PRÁZDNINOVÝ TÝŽDEŇ V PLANETÁRIU
Aj tento rok sme pripravili letnú prázdninovú aktivitu pre deti od 10 do 15 rokov s názvom Dotyky s vesmírom. Bude trvať jeden týždeň a uskutoční sa formou denného tábora od 19. do 23. augusta 2024 v žiarskom planetáriu.

Na deti čaká pestrý program zameraný na oboznámenie sa so základmi vedeckej práce a využitie rôznych metód pri výskume vesmíru:

- orientácia na oblohe v planetáriu
- stavba kozmických modelov
- astronomické pozorovania
- výlet do rodiska M. Hella na Štiavnické Bane
- meranie času pomocou Slnka a základy meteorológie

Viac informácií sa dozviete v tomto letáku alebo na telefónnom čísle 045/6700 806.

V prípade záujmu o účasť si prosím prečítajte organizačné pokyny a vyplňte prihlášku. Tešíme sa na stretnutie.

V NAŠOM KRAJI PRIBUDOL PARK TMAVEJ OBLOHY
Po niekoľkoročnom úsilí sa na území nášho kraja podarilo vyhlásiť PARK TMAVEJ OBLOHY MURÁNSKA PLANINA. Táto oblasť ochrany nočného životného prostredia je už štvrtou podobnou na Slovensku a vznikla slávnostným aktom podpisu memoranda. Naša organizácia myšlienku od začiatku aktívne podporovala a stala sa tak jednou zo siedmych zakladajúcich subjektov vzniku parku.

Podrobnejšie informácie sa môžete dozviedieť v článku na stránkach Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV.

POLÁRNA ŽIARA AJ NAD ŽIARSKOU KOTLINOU
V noci na sobotu 11. mája 2024 sme mohli nad Slovenskom pozorovať jednu z najintenzívnejších polárnych žiar za posledné dve desaťročia. Takto ju na presvetlenej mestskej oblohe v jej rôznych fázach zachytila naša celooblohová kamera umiestnená na pozorovacej terase planetária.Adresa:
KHaP Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom
96501 Žiar nad Hronom, Dukelských hrdinov 1298/21/A
Kontakty:
Telefón: 045 – 6700 888
E-mail: info@planetarium.sk
Povinné informácie:
Oznamy a dokumenty
Verejné obstarávanieSúčasťou Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom sú aj jej dve organizačné súčasti:
Hvezdáreň v Banskej Bystrici a Hvezdáreň v Rimavskej Sobote