AKTUÁLNY PROGRAM
PRÁZDNINY V PLANETÁRIU
od 10. júla 2019
Aj tento rok sme počas leta pripravili pre prázdninujúcich školákov zábavné pásmo v žiarskom planetáriu. V mesiaci júl sa tak môžete každú stredu v celooblohej projekcii tešiť na jeden z nasledujúcich programov:Po skončení rozprávky vám lektor priblíži letnú oblohu, pomôže vám zorientovať sa medzi súhvezdiami a oboznámi vás aj s aktuálnou polohou významnejších nebeských telies.

V druhej časti si deti v UFO sále v interaktívnom rozhovore s lektorom zábavnou formou overia svoje znalosti o astronómii a za priaznivého počasia vyskúšajú ako sa pozoruje obloha hvezdárskym ďalekohľadom.

VEČER POD HVIEZDNOU OBLOHOU
piatok 19. júl 2019 o 20:00 h
Náš pravidelný Večer pod hviezdnou oblohou pokračuje najbližší piatok o 20:00 h. Vo Hviezdnej sále uvedieme vo fulldome režime program:

Zo Zeme do vesmíru

Túžba porozumieť vesmíru začala azda kedysi dávno pri táborových ohňoch, odkiaľ naši predkovia s úžasom a bázňou vzhliadali k nočnej oblohe. Kam od tej doby doputovalo naše poznanie? V programe Zo Zeme do vesmíru prejdeme dlhú cestu skúmania vesmíru, na ktorej uvidíme planéty, hviezdy, Slnko, Mesiac, galaxie a ďalšie súčasti obrovskej vesmírnej mozaiky, ktorá je naším domovom. Program obsahuje množstvo pôsobivých scén a je vhodný ako úvodné zoznámenie sa s naším vesmírom.

Po skončení filmu vám lektor priblíži letnú oblohu, pomôže vám zorientovať sa medzi jej súhvezdiami a oboznámi vás aj s aktuálnou polohou významnejších nebeských telies.

V druhej časti večera si za priaznivého počasia na vlastné oči pozriete objekty večernej oblohy cez astronomický ďalekohľad s výkladom nášho odborného pracovníka.

Večerný program odporúčame pre návštevníkov od 12 rokov.

HUDOBNO-RELAXAČNÝ PROGRAM
štvrtok 25. júl 2019 o 19:00 h
Vo Hviezdnej sále uvedieme program:

Jean Michel Jarre - hudba z budúcnosti

Jean Michel Jarre - jeden z priekopníkov avantgardnej syntetizérovej hudby známy gigantickými audiovizuálnymi show je ďalším z neprehliadnuteľných hudobníkov, ktorých vám predstavujeme v sérii hudobných a relaxačných programov. Zoznámte sa s jeho netradičnou hudbou a hviezdnou hudobnou kariérou.

Program doplní fulldome oddychová projekcia krás blízkeho i vzdialeného vesmíru.

Hudobno-relaxačné pásmo odporúčame pre návštevníkov od 12 rokov.

VÝSTAVA: APOLLO 50
Od začiatku júla je v našej sci-fi sále inštalovaná výstava s názvom APOLLO 50. Výstava pozostáva z desiatich veľkoplošných panelov a modelu nosnej rakety Saturn V. Pripomína nám 50 rokov od pristátia prvého človeka na Mesiaci v rámci programu pilotovaných letov Apollo, ktoré oslavujeme v týchto dňoch.

Súhrn informácií o tomto veľkolepom počine ľudského umu a odvahy, je možné vidieť u nás počas organizovanej exkurzie alebo v rámci pravidelného programu pre verejnosť až do konca septembra 2019.

Pre tých, ktorí nás počas leta nestihnú navštíviť, sme ako bonus k udalosti tak veľkého významu pripravili aj online verziu výstavy.
POZORUJTE MEDZINÁRODNÚ VESMÍRNU STANICU ISS
od 16. júla 2019
Od utorka 16. júla 2019 nastávajú večer opäť priaznivé podmienky na pozorovanie Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS z nášho územia. Viac informácií o časoch pozorovateľnosti nájdete v tomto odkaze.
Adresa:
KHaP Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom
96501 Žiar nad Hronom, Dukelských hrdinov 21
Kontakty:
Telefón: 045 – 6700 888
E-mail: info@planetarium.sk
Povinné informácie:
Oznamy a dokumenty
Linky


Počasie u nás:
12 °C