AKTUÁLNY PROGRAM
VEČER POD HVIEZDNOU OBLOHOU
piatok 18. október 2019 o 20:00 h
Náš pravidelný Večer pod hviezdnou oblohou pokračuje najbližší piatok o 20:00 h. Vo Hviezdnej sále uvedieme vo fulldome režime program:

Fantóm vesmíru - hon na temnú hmotu

Na konci 20. storočia vedci zistili, že vo vesmíre je omnoho viac látky, než v skutočnosti vidíme. Horúci plyn, hviezdy aj galaxie – to všetko sa premenilo na bezvýznamné kulisy. Celých 95 % vesmíru tvorí temná hmota a tmavá energia, ktoré nevydávajú žiadne teplo ani svetlo či rádiové žiarenie. V programe sa dozviete, ako bola temná hmota objavená, budete sledovať „tanec hviezd“ v Galaxii v Andromede, dostanete sa do zlatej bane, kde sa teraz nachádza najcitlivejší detektor temnej hmoty a zavedie vás medzi vedcov z CERNu pracujúcich pri Veľkom hadrónovom urýchľovači.

Po skončení filmu vám lektor priblíži jesennú oblohu, pomôže vám zorientovať sa medzi jej súhvezdiami a oboznámi vás aj s aktuálnou polohou významnejších nebeských telies.

V druhej časti večera si za priaznivého počasia na vlastné oči pozriete objekty večernej oblohy cez astronomický ďalekohľad s výkladom nášho odborného pracovníka.

Večerný program odporúčame pre návštevníkov od 12 rokov.

PLANETÁRIUM DEŤOM
sobota 19. október 2019 o 10:00 h
Pravidelný program venovaný deťom pokračuje aj v sobotu 19. 10. o 10:00 h. Vo Hviezdnej sále uvedieme vo fulldome režime program:

POLARIS - vesmírna ponorka a tajomstvo polárnej noci

Predstavte si, že sa na severnom póle z ničoho nič objaví tučniak. Na začiatku nášho príbehu sa skamaráti s polárnym medveďom Vladimírom a okrem poznávania oblohy začnú spolu objavovať zákonitosti striedania svetla a tmy za polárnym kruhom. No a keď pri svojom vedeckom bádaní zostroja lietajúcu ponorku a podniknú cestu do vesmíru, o napínavý príbeh je postarané.

V druhej časti programu preberieme s deťmi v UFO sále čo už vedia o vesmíre a v prípade priaznivého počasia im priblížime Slnko prostredníctvom vhodnej astronomickej techniky.

Program odporúčame pre deti od 8 do 12 rokov.

PRÁZDNINY V PLANETÁRIU
od 30. októbra 2019
Aj tento rok sme pre prázdninujúcich školákov pripravili počas jesenných prázdnin zábavné pásmo v planetáriu. V celooblohej projekcii sa u nás môžete tešiť na nasledujúce programy:Po skončení filmov vám lektor priblíži jesennú oblohu, pomôže vám zorientovať sa medzi súhvezdiami a oboznámi vás aj s aktuálnou polohou významnejších nebeských telies.

V druhej časti si deti v UFO sále v interaktívnom rozhovore s lektorom zábavnou formou overia svoje znalosti o astronómii a za priaznivého počasia vyskúšajú ako sa pozoruje obloha hvezdárskym ďalekohľadom.

Oba programy odporúčame pre deti od 8 do 12 rokov.

KULTÚRNE POUKAZY 2019
Aj tento rok sme sa zapojili do projektu KULTÚRNE POUKAZY 2019. V prípade záujmu si tak môžete u nás až do 15. novembra 2019 uplatniť nárok na zaplatenie vstupného prostredníctvom kultúrnych poukazov.

Adresa:
KHaP Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom
96501 Žiar nad Hronom, Dukelských hrdinov 21
Kontakty:
Telefón: 045 – 6700 888
E-mail: info@planetarium.sk
Povinné informácie:
Oznamy a dokumenty
Linky


Počasie u nás
15 °C