Uvodny obrazok Datum

Messierov maratón je náročná, ale obľúbená aktivita voľnočasových astronómov na severnej pologuli. Cieľom je vizuálne odpozorovať čo najväčší počet objektov zo 110 v Messierovom katalógu počas jednej noci. Jedinečné podmienky pre túto snahu nastávajú v krátkych obdobiach blízko rovnodenností, obzvlášť tej jarnej. Spoločné stretnutia súvisiace s týmto nevšedným druhom pozorovania, sú podobne ako to naše, zamerané na zdokonalenie pozorovateľských zručností, výmenu skúseností v oblasti pozorovacích techník a vzájomnú pomoc pri orientácii na oblohe. Predpokladom je aj kvalitná nočná obloha, preto volíme osvedčenú a bezpečnú lokalitu s vyššou nadmorskou výškou.

Stredoslovenský Messierov maratón (SMM) odporúčame pre skúsenejších pozorovateľov s vlastnou astronomickou technikou. Vhodné je použiť priemery od 10 cm s dobre manuálne ovládateľnými montážami (napr. Dobson). Zmyslom je predovšetkým zlepšiť individuálnu techniku vo vyhľadávaní objektov, preto je počas podujatia zakázané využívať akékoľvek GOTO systémy.

Desať rád pre úspešné pozorovanie:

1.  Podujatie odporúčame pre skúsenejších pozorovateľov s vlastnou astronomickou technikou.
2.  Úspešnosť pri odpozorovaní čo najväčšieho počtu objetkov zvyšuje zodpovedná príprava na pozorovanie.
3.  Odporúčania pre použité ďalekohľady: minimálny priemer objektívu 10 cm, vyššia svetelnosť a ľahko ovládateľná montáž (napr. Dobson).
4.  Cieľom je predovšetkým zdokonaliť individuálnu techniku a overiť vlastné schopnosti vo vyhľadávaní objektov, preto je počas podujatia zakázané využívať akékoľvek GOTO systémy.
5.  Netreba podceniť kvalitné, teplé oblečenie a dopĺňanie energie teplými nápojmi. Slovo „maratón“ v názve podujatia nie je pre zábavu, noc bude dlhá.
6.  Viac informácií o tom aké objekty a kedy ich pozorovať, budú v šesťstranovom pozorovacom protokole, ktorý vopred obdrží každý prihlásený.
7.  Slnko zapadne okolo 18:00 SEČ. V tento čas je dobré byť už na pozorovacom stanovisku a podľa uváženia a protokolu pozorovať s menšími alebo väčšími prestávkami až do svitania.
8.  Počas noci budeme podávať teplý čaj, kávu a ako občerstvenie "nočeru", čo sú vlastne raňajky z nasledujúceho dňa. Preto si ich nezabudnite prihlásiť.
9.  Treba sa snažiť pozorovať čo najviac objektov, no nie za každú cenu všetky. Z našej zemepisnej šírky je ich možné reálne odpozorovať asi len 108.
10.  Pozorovania sa zúčastňujete ako jednotlivec, nie skupina. Je preto dôležité, aby ste každý z objektov pred zapísaním do protokolu pozorovali samostatne. Vaša účasť na pozorovaní je založená na princípe fair-play. Nikto vás nebude kontrolovať, výsledok je preto dôležitý predovšetkým pre vás a má vás motivovať k zdokonaleniu orientácie a techniky pri pozorovaniach.

V prípade, že súhlasíte s uvedenými desiatimi bodmi, neváhajte a prihláste sa na adrese: maraton@planetarium.sk

K dispozícii budeme mať dve pozorovacie noci počas ktorých veríme, že nám bude počasie priaznivo naklonené. Najlepší budú odmenení vecnými cenami, ktoré venovala Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV a úspešní pozorovatelia s výsledkom nad 55 (1/2 odpozorovaných objektov MK) osvedčením o úspešnom absolvovaní MM.

SMM je jarnou, výlučne pozorovacou variáciou tradičného podujatia Slovenská amatérska obloha a organizátorom je Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom, v spolupráci so Slovenskou astronomickou spoločnosťou pri SAV. Po prihlásení vám zašleme jednoduchú orientačnú mapku a protokol, ktorý vás bude pozorovaním sprevádzať. V ňom budú uvedené podrobnosti k pozorovaciemu miestu, praktické rady k príprave, chronologicky zoradené objekty v zmysle čo a kedy pozorovať a tiež praktické rady k priebehu súťažnej noci.

Z organizačných dôvodov je maximálny počet ubytovaných 12.

Zároveň musíme byť pripravení, že podujatie sa uskutoční iba v prípade priaznivého počasia. Organizátor si preto vyhradzuje možnosť ho najneskôr 3 dni pred začiatkom zrušiť. O tomto kroku budú všetci prihlásení účastníci včas oboznámení.

Na záver pripájame aktuálne platné poradie našich pozorovateľov:

1.  Pozorovateľ: GRBS - 90 objektov
2.  Pozorovateľ: Geminorum - 89 objektov
3.  Pozorovateľ: ZnKJ - 56 objektov
4.  Pozorovateľ: FdSck - 44 objektov