Uvodny obrazok Datum

SAO je víkendové stretnutie voľnočasových (amatérskych) astronómov a každého komu je blízke pozorovanie nočnej oblohy. Stretnutie je spojené s výmenou skúseností, prezentáciou profesionálnych astronomických programov vhodných pre amatérov, astrofotografických postupov, predstavením noviniek v pozorovateľskej technike a mnohého iného pre zatraktívnenie vášho pozorovania oblohy. Organizátorom je Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom v spolupráci so Sekciou pre vzdelávanie a popularizáciu astronómie Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV.

Podujatie sa pravidelne uskutočňuje na jeseň v náruči krásnej stredoslovenskej prírody a v astronomicky prajnom prostredí podhoria Poľany v penzióne KERAMETAL. Penzión s naším pozorovacím miestom leží v nadmorskej výške 1 000 m. n m., v blízkosti osady Mláky (obec Látky) asi 12 km od Hriňovej na strednom Slovensku.

Na SAO sú pozvaní najmä amatérski pozorovatelia oblohy so svojou astronomickou technikou a v prípade záujmu aj so svojimi rodinnými príslušníkmi. Program väčšinou pozostáva predovšetkým z príspevkov jednotlivých účastníkov, kde odzneje to, čomu sa na poli astronómie venujeme vo svojich domácich podmienkach. Bežnými témami sú vlastná astronomická technika, námety na pozorovania, pozorovateľne, pozorovacie podmienky a podobne.

Večer a v noci využívame výborné miestne podmienky k vlastným astronomickým pozorovaniam alebo k foteniu objektov nočnej oblohy.

Okrem astronomického programu je v rámci podujatia možné využiť ihriská a okolie penziónu na športové a rekreačné aktivity (basketbal, futbal, tenis, turistika a pod.)

Jarnou verziou amatérskeho pozorovateľského stretnutia je Stredoslovenský Messierov maratón.

Viac informácií vám poskytneme na adrese sao@planetarium.sk alebo na tel. čísle 0904 090 144 (T. Dobrovodský).