Uvodny obrazok Datum

Prvý májový víkend tohto roka ponúkol opäť dlho očakávané stretnutie pozorovateľov a všetkých čo majú blízky vzťah k pozorovaniu oblohy. V astronomicky atraktívnom prostredí Podpoľania sa v dňoch 4. - 6. mája uskutočnil ďaľší z ročníkov odborno-pozorovateľského stretnutia voľnočasových astronómov s názvom Slovenská amatérska obloha 2018.

Pred budovou penziónu Kerametal (Látku, časť Mláky) bolo nezvyčajne veľa áut s poznávacími značkami z celého Slovenska. Už tradične sa tu konalo stretnutie tých, ktorým je astronómia a pozorovanie oblohy srdcovou záležitosťou. Miesto je dobre prístupné, nachádzame tu dobré zázemie, je tu o nás dobre postarané. Pripravený program nedával šancu, že by sa niekto z viac ako 40 prihlásených účastníkov od piatku do nedeľného rána nudil. Okrem prednáškovej časti v ňom organizátori mysleli aj na nočné pozorovania a s nimi spojené praktické ukážky zariadení alebo odborných postupov potrebných v pozorovateľskej praxi.
Prvý večer sa niesol v znamení prezentácie účastníkov Expedície za indiánskym čiernym Slnkom, ktorí farbisto opísali priebeh svojej úspešnej výpravy za úplným zatmením Slnka do USA. Okrem zatmenia navštívili aj niekoľko oblastí tmavej oblohy a formou malej výstavy predstavili aj sériu unikátnych veľkoplošných fotografií z tejto cesty.

Po tomto cestovateľskom rozbehu nasledovalo pozorovanie astronomickou technikou, ktorú si priviezli účastníci a tak onedlho na tmavej lúke vedľa penziónu bolo rušno pri práci s fotoaparátmi, triédrami, dobsonmi a ďalekohľadmi umiestnenými na viac či menej pokročilých montážach. Na rozdiel od minulého ročníka nám počasie ukázalo svoju vľúdnejšiu tvár a pozorovalo sa prakticky po celé obe noci, podmienky boli veľmi dobré. Sem-tam bolo počuť údiv nad tým, ako niektorý objekt krásne vyzerá. „Lovili sa“ aj tie menej opozerané a krásny bol napríklad pohľad na Severnú Ameriku či Riasy cez veľký dobson so zorným poľom 3°. Na jednotlivých stanoviskách mali pozorovatelia možnosť vidieť ukážky postupu pri pozorovaní vybranej premennej hviezdy, spektroskopie v amatérskych podmienkach a nadránom aj pozorovanie zákrytu hviezdy Mesiacom. Medzi viacerými ďalekohľadmi bola „prirodzená migrácia“ a tak okolie penziónu ihralo červenými svetielkami.

V sobotu sme hneď po raňajkách začali s maratónom prednášok a príspevkov. Ako prvá nás v internetovom online prenose (Slovenský astronóm v zahraničí) pozdravila slovenská astronómka Mgr. Zuzana Kaňuchová, PhD. z AsÚ SAV, toho času pôsobiaca v dánskom Aarhuse. Zuzka sa venuje medziplanetárnej hmote a pre väčšinu boli informácie o štúdiu kozmického zvetrávania novinkou. Okrem svojeje práve samozrejme zaspomínala aj na svoje astronomické začiatky vo hvezdárni v Prešove či expedície za dotyčnicovými zákrytmi.
Hosťami tohtoročného SAO boli RNDr. Theodor Pribulla, PhD. (vedúci stelárneho oddelenia AsÚ SAV) s manželkou Mgr. Annou (Aerologické a radiačné centrum SHMÚ v Gánavciach pri Poprade). Theo porozprával o príbehu a súčasnom využití 1,3 metrového ďalekohľadu na Skalnatom Plese, ktorý je najväčším ďalekohľadom na Slovensku. „Cesta“ ďalekohľadu nebola nijako jednoduchá, no v súčasnosti je ďalekohľad plne funkčný a naši astronómovia sa už môžu pochváliť aj niekoľkými významnými pozorovaniami.

Pani Anka zaujala poslucháčov prednáškou o slnečnom žiarení jeho interakciách s atmosférou Zeme. Zoznámili sme sa teda so Slnkom z pohľadu meteorológa, o faktoroch, ktoré ovplyvňujú energiu slnečného žiarenia na hornej hranici atmosféry, no aj o vplyve človeka a niektorých prognózach vývoja. Viaceré zaujímavé články napísala aj pre časopis Kozmos.
Mýtom a nepravdám v astronómii sa venoval Mgr. Stanislav Šišulák, PhD. (Univerzitná knižnica Trnavskej univerzity). Uviedol na pravú mieru napr. ako to bolo v skutočnosti s deferentami a epicyklami, že Tycho nebol „de Brahe“ alebo že nie je pravdou poprava čínskych astronómovia Hi a Ho, ktorí pre opojenie alkoholom zabudli predpovedať zatmenie Slnka.
Pozorovania zákrytov a ich využitiu sa podrobne venoval Matej Korec (KHaP MH) a na rádiové pozorovanie meteorov lákal poslucháčov Mgr. Peter Dolinský (SÚH Hurbanovo) nielen pútavým rozprávaním ale aj veľkou anténou... Nuž a kto mal záujem, mohol sa pozorovania aj zúčastniť a niekoľko meteorov si „vypočuť“.

Voľného času bolo ako šafranu, no aj ten sa využíval na diskusie, výmenu skúseností, či nadväzovanie nových priateľstiev. Ako to už býva, každá dobrá akcia, kde nájdete ľudí rovnakej krvnej skupiny je krátka. V nedeľné dopoludnie sa teda museli rozlúčiť...

Nočný ruch okolo ďalekohľadov bol tento rok nedielnou súčasťou stretnutia

Z laboratória v dánskom Aarhuse nás prostredníctvom internetu pozdravila a svoju prácu priblížila Zuzka Kaňuchová

Momentka z prednášky pani Anky Pribullovej

Peter Dolinský sa pri popise svojej antény na detekciu meteorov stal doslova súčasťou svojej prezentácie

Detaily o najväčšom slovenskom ďalekohľade vo svojom príspevku pútavo priblížil dr. Theodor Pribulla

A pozorovalo sa aj cez deň, Slnko však bolo viac ako skúpe