UMELECKÉ A RELAXAČNÉ PROGRAMY

V súčasnosti uvádzame vo Hviezdnej sále tieto umelecké a relaxačné programy:


Vnímajúci

Fulldome film "Sentient" (Vnímajúci) je prácou študentov triedy Art and Science Immersive Media v Štúdiu pre vzájomne prepojené médiá (Studio for Interrelated Media) na Massachusettskej College of Art and Design, ktorý bol vytvorený počas jarného semestra 2013. Počas menej ako piatich mesiacov študenti preskúmali tému vedomia a vytvorili pohlcujúce audiovizuálne dielo, ktoré skúma tvorivú, vnímajúcu a nepreskúmanú myseľ.Produkcia: MassArt, (MA)

Dĺžka: 34 minút

Jazyk: SK, EN

 

 

 

 Medzineznámo

Tento hypnotický fulldome film je ďalšou prácou študentov triedy Art and Science Immersive Media v Štúdiu pre vzájomne prepojené médiá (Studio for Interrelated Media) na Massachusettskej College of Art and Design, ktorý bol vytvorený počas jarného semestra 2015. Počas menej ako piatich mesiacov študenti preskúmali tému hypnagógie a vytvorili pohlcujúce audiovizuálne dielo, ktoré skúma okamih medzi bdením a spánkom.
Produkcia: MassArt, (MA)

Dĺžka: 23 minút

Jazyk: SK, EN

 

 

 

 

 


Space Opera

Fascinujúca cesta vesmírom v sprievode neznámej inteligencie, kedy sa Hviezdna sála planetária zmení na kokpit mimozemskej kozmickej lode a my spolu s ňou navštívime všetky planéty slnečnej sústavy. Hlas návštevníkov zďaleka nás prevedie mozaikou ľudského poznania, prenesie oceánom umenia, vedy a literatúry za tónov orchestrálnej suity "The Planets" Op. 32 anglického skladateľa Gustava Holsta z počiatku 20. storočia. 
 

Produkcia: Starway Multimedia

Dĺžka: 40 minút

Jazyk: EN, SK

Nezmapované územie

Toto pohlcujúce fulldome video je záverečnou prácou študentov triedy Art and Science Immersive Media v Štúdiu pre vzájomne prepojené médiá (Studio for Interrelated Media) na Massachusettskej College of Art and Design počas jarného semestra 2017. Počas necelých 5 mesiacov títo študenti spolupracovali na všetkých aspektoch rozprávania príbehu, vývoja konceptu, natáčania videa, dizajnu priestorového zvuku a produkcie 4k celooblohového videa. Spoločne vytvorili sériu krátkych filmov skúmajúcich témy pamäti, transformácie a "outsiderstva".
 

Produkcia: MassArt, (MA)

Dĺžka: 29 minút

Jazyk: EN, SK titulky

 

 

 

 

 

Astrofotograf roku 2015

V roku 2015 sa uskutočnil siedmy ročník súťaže Astrofotograf roka, ktorá predstavuje najlepšie astrofotografické snímky z celého sveta. Príspevky od autorov z 59 krajín zahŕňajú fotografie očarujúcich polárnych žiar aj nádherné galaxie vzdialené milióny svetelných rokov. Zoznámte sa preto s astronómiou prostredníctvom podmanivých záberov v prezentácii Greenwichského kráľovského observatória (Royal Observatory of Greenwich).
 

Produkcia: ROG/Insight                

Dĺžka: 15 minút


 

 

 

 

 

Astrofotograf roku 2016

Každoročná súťaž Astrofotograf roka ohlásená počas Medzinárodného dňa astronómie v roku 2009, pátra po najúchvatnejších fotografiách galaxií, polárnej žiary, Mesiaca, Slnka, planét a mnohých iných krás nočnej oblohy a vesmíru. Je organizovaná Národným prímorským múzeom (National Maritime Museum), sponzorovaná inštitúciou Insight Investment a programom televízie BBC "Sky at Night". Je otvorená profesionálom i amatérom.

Každý rok Kráľovské observatórium v Greenwichi vytvorí krátku prezentáciu, aby predstavila najlepšie diela podujatia v planetáriách po celom svete. Fotografie, ktoré uvidíte, sú neoceniteľným zdrojom inšpirácie a nadšenia pre jednu z najstarších vied, astronómiu.
 

Produkcia: ROG/Insight                

Dĺžka: 27 minút


 

 

 

 

 
Kolobeh

Deň a noc, svetlo a tma; jar, leto, jeseň, zima... Zrod a zánik i prchavé okamihy zachytávajúce neopakovateľnú krásu prírody v oddychovom filme Erica Freemana.

Produkcia: Eric Freeman

Dĺžka: 6 minút

 

 

 

 

 
Čakajúci v diaľavách

Staňte sa vesmírnym cestovateľom, ktorý sa túla nekonečným priestorom kozmu a skúma všetko čo objavuje v jeho čiernej prázdnote. Jeho pohľad sa však nakoniec obracia do vlastného vnútra so zistením, že tak, ako sme súčasťou vesmíru okolo nás, sami sme nekonečným a jedinečným vesmírom...

 

Produkcia: Museum of Science, (MA)

Dĺžka: 12 minút

 

 

 

 

 


 

odporúčaná veková hranica grafické rozlíšenie programu celooblohová "fulldome" projekcia
Adresa:
KHaP Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom
96501 Žiar nad Hronom, Dukelských hrdinov 1298/21/A
Kontakty:
Telefón: 045 – 6700 888
E-mail: info@planetarium.sk