" V šiestom roku sa konala bitka, keď mocný vládca Médov Kyaxar zhromaždil veľké vojsko proti Lýdom. I stretli sa na brehu rieky Halys v neľútostnom boji. No za rykotu zbraní odrazu Slnko zmizlo, obloha zčernela a deň premenil sa na noc. Tak, ako túto premenu predpovedal Táles z Milétu Iónom, pričom hranicu stanovil presne na tento deň v ktorom sa premena udiala. Keď sa toto všetko dialo, utíchol boj a bolo dohodnuté prímerie. I na znak pokoja zbraní si Aryenis, dcéra lýdskeho kráľa Alytta II. za muža vzala Kyaxarovho syna Astyaga a rieka Halys sa hraničnou medzi ríšou Médskou a Lýdskou stala. "

Voľný preklad Herodotovej správy o nerozhodnom výsledku bitky pri rieke Halys (Anatólia) z 28. mája 585 pred Kr.
Slnečné zatmenia sú fenoménom, ktorý púta pozornosť ľudí už oddávna. Pozorovania ich priebehu prebiehali uz pred naším letopočtom v Číne, Mezopotámii i starom Egypte. Od 7. storočia pred n. l. už Babylónčania vedeli jednotlivé zatmenia predpovedať. Objavili periódu v ktorej sa jednotlivé zatmenia odohrávali. Táto perióda dostala názov saros. Slnečné zatmenia sú jedinečným nebeským divadlom, ktoré môžeme vidieť len na pár minút a len z malej časti zemského povrchu. Profesionálny astronómovia, ale aj amatéri za ním pravidelne cestujú tisíce kilometrov. Ich cieľom sú jedinečné experimenty, ktoré je možné realizovať len počas niekoľkých málo sekúnd úplného zatmenia a samozrejme čo najkrajšie a najpodrobnejšie zábery "čierneho Slnka".

Aj pracovníci Krajskej Hvezdárne a Planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom organizujú pravidelne expedície za zatmením. Každej predchádza dlhodobá príprava experimentov a samotnej techniky. Ich priebehu a výsledkom sú venované tieto stránky.>