HISTÓRIA

Prvé zmienky o osade ležiacej na území nášho mesta, na plošine nad údolím rieky Hron, v Žiarskej kotline obklopenej z troch strán Štiavnickými vrchmi, Kremnickými vrchmi a pohorím Vtáčnik, pochádzajú z roku 1075. Pôvodný názov dodnes nie je známy, ale od roku 1237 je označovaná ako "Cristur", latinsky Sancta Crux a slovensky Svätý Kríž. Geografická poloha vytvára prirodzenú križovatku významných komunikačných spojov a tak sa osada rýchlo rozrastala. Už roku 1246 sú Svätému Krížu nad Hronom pridelené mestské práva. Viac informácií nájdete na stránkach mesta Žiar nad Hronom.

15. mája 1720 sa v Štiavnických Baniach, neďaleko Svätého Kríža, narodil Maximilián Hell, vynikajúci astronóm 18. storočia. V roku 1955 je dokončená výstavba hlavnej časti veľkého priemyselného koncernu ZSNP . Pri tejto príležitosti sa mesto premenovalo na Žiar nad Hronom. Industrializácia mala aj jeden veľmi pozitívny vplyv a to sústredenie väčšieho množstva inteligentných a nadaných ľudí.

V roku 1962 založili vtedajší pracovníci ZSNP (J. Lačný, A. Imrich, Š. Kochan, Ing. Kubovič, Dr. Matula a Ing. Petráš) astronomický krúžok. Počiatočné pozorovania zákrytov hviezd Mesiacom, meteorov a Slnečnej fotosféry sa prevádzali na provizórnom pozorovacom stanovišti vybudovanom pri neďalekej Ladomerskej Vieske. V roku 1967 dostali amatérski astronómovia do užívania od mesta Žiar nad Hronom starú vodárenskú vežu, ktorú v priebehu troch rokov prerobili. Od ukončenia prestavby slúžila ako astronomická pozorovateľňa ďalších viac ako 30 rokov.

Rozrastajúca sa početnosť záujemcov o astronómiu viedla k inštitucionalizácii práce a k vytvoreniu Okresnej hvezdárne v roku 1973. Na jej základoch vznikla dnešná podoba hvezdárne a planetária. Prvým riaditeľom sa stal dovtedajší vedúci krúžku a jeden z koordinátorov astronomickej práce v Žiari nad Hronom, Štefan Kochan.

Oficiálne ustanovenie hvezdárne bolo počiatočným impulzom ku kvalitatívnym zmenám. Začali sa rozvíjať odborné aj popularizačné programy. Organizácia sa plne začlenila do plejády ľudových hvezdární na Slovensku.

V neprerušenom chode organzácie prišlo od tých čias k niekoľkým protokolárnym zmenám:

1983:  Štefan Kochan odchádza do dôchodku a riaditeľkou sa stáva jeho dcéra Mgr. Ľubomíra Šeševičková

1990:  pri príležitosti 270. výročia narodenia Maximiliána Hella je hvezdáreň pomenovaná po tomto významnom astronómovi 18. storočia

1996:  po strastiplných desiatich rokoch je slávnostne daná do užívania nová budova planetária (26. 9.)

1999:  do dôchodku odchádza Mgr. Ľubomíra Šeševičková a novým riaditeľom sa stáva Mgr. Stanislav Kaniansky (15. 10.)

2005:  na organizáciu boli presunuté krajské kompetencie a premenovala sa na Krajskú hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella (1. 1.)

2008:  Mgr. Stanislav Kaniansky bol vymenovaný za krajského riaditeľa (1. 3.)

2012:  Mgr. Stanislav Kaniansky odchádza na post vedúceho Hvezdárne v Banskej Bystrici a do funkcie krajského riaditeľa bol vymenovaný RNDr. Peter Augustín (1. 1.)

2017:  v priebehu roka začína organizáciu viesť Mgr. Tomáš Dobrovodský (1. 4.)

2018: 
po ukončení testovacej prevádzky začína verejnosti slúžiť digitálny projekčný systém využívajúci dvojprojektorovú technológiu a grafické rozlíšenie 4K (1. 3.)

2021:  v priebehu jesene sme si pripomenuli výročie otvorenia budovy planetária pod názvom 25 rokov spoločne pod hviezdnou oblohou žiarskeho planetária


Adresa:
KHaP Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom
96501 Žiar nad Hronom, Dukelských hrdinov 1298/21/A
Kontakty:
Telefón: 045 – 6700 888
E-mail: info@planetarium.sk