PROGRAM V PLANETÁRIU
pondelok 15. júla 2024 o 14:00 h
Pozývame vás na Program v planetáriu v pondelok o 14:00 h do Hviezdnej sály, kde uvedieme vo fulldome režime program:

Energetický vesmír

Film nám odhalí základné princípy elektromagnetického žiarenia a prírodné javy súvisiace s astrofyzikou vysokých energií. Táto oblasť fyziky hrá kľúčovú úlohu pri pochopení vesmíru. Astrofyzika vysokých energií skúma horúci plyn v zhlukoch galaxií. Skúma tiež horúci plyn, hromadiaci sa okolo supermasívnych čiernych dier v centrách galaxií. Vysokoenergetické žiarenie poskytuje dôležité informácie o našej vlastnej galaxii, neutrónových hviezdach, zvyškoch supernov a hviezdach ako naše Slnko, ktoré vyžarujú veľké množstvo vysokoenergetického žiarenia.

Po filme vás vo Hviezdnej sále prevedieme pestrým svetom súhvezdí a ďalších objektov na večernej oblohe nasledujúcich dní.

Ak bude priaznivé počasie, v ďalšom programe sa za upravených podmienok pozriete aj na projekciu objektov na oblohe prostredníctvom astronomickej techniky a so sprievodným slovom nášho odborného pracovníka.

Večerný program je vhodný pre návštevníkov od 12 rokov a zároveň vám pripomíname povinnosť vopred si rezervovať vstupenky.