UMELECKO-RELAXAČNÝ PROGRAM
streda 17. júla 2024 o 19:00 h
Pozývame vás na umelecko-relaxačný program v stredu o 19:00 h do Hviezdnej sály, kde uvedieme vo fulldome režime program:

Pink Floyd - The Dark Side Of The Moon

Prvá planetárna šou, oficiálne schválená legendarnou skupinou, je trištvrte hodinovou vizuálnou básňou, ktorá vznikla pri príležitosti 50. výročia vydania albumu The Dark Side Of The Moon. Vizuálnu časť vytvorila spoločnosť NSC Creative, ktorá spolupracovala s Aubreym Powellom, kreatívnym producentom skupiny Pink Floyd, zvukový remaster má na svedomí James Guthrie a Joel Plante zo štúdia das boot recording a zástupcovia Pink Floyd odsúhlasili uvedenie v každom zo svetových planetárií.Osobitný cenník vstupného a zliav pre program:

Vstupné / 1 osoba: € 8,--
Zľava zo vstupného pre osobu ŤZP, ŤZP-S, sprievodcu ŤZP-S: 50 %
Zľava zo vstupného pre držiteľa preukazu kultúrneho návštevníka BBSK: 20 %
Zľavy sa nedajú kombinovať.

Organizačné informácie k podujatiu:

Na program si možno rezervovať miesto. Maximálna kapacita sály 60 miest nebude prekročená. Vo Hviezdnej sále planetária je voľné sedenie, miesta návštevníci obsadzujú priebežne - prichádzajúci skôr majú výber z väčšieho počtu miest. Rezervácie možno uplatniť a vstupné zaplatiť najskôr 30 minút pred začiatkom programu a najneskôr 10 minút pred začiatkom programu. Nezaplatené rezervované miesta budú 10 minút pred začiatkom programu uvoľnené do predaja.

“Presne si spomínam na okamih, keď sme v štúdiu počúvali hotový mix a pomysleli sme si: my sme stvorili naozaj čosi úžasne!”. Týmito slovami opísal svoje pocity David Gilmour, spevák a gitarista britských Pink Floyd, keď počul ich magnum opus - The Dark Side Of The Moon. Album vyšiel 1. marca 1973 a už čoskoro potvrdil Gilmourov prvý dojem.

Ikonický obal, koncept nahrávky, geniálne texty a nadčasový zvuk, to všetko spôsobilo, že ôsmy album “Floydov” sa vryl nezmazateľným písmom nielen do histórie hudby, ale všeobecne do celej popkultúry. V americkom rebríčku najpredávanejších albumov Billboard 200 sa nahrávka udržala neuveriteľných 14 rokov, čo je rekord, ktorý žiadny album doteraz neprekonal a zrejme už ani neprekoná. Aj 50 rokov po vydaní albumu a s takmer 50 miliónmi predaných nosičov, je stále aktuálny a dokáže osloviť aj najmladšiu generáciu poslucháčov.

Paradoxom je, že aj keď “Dark Side Of The Moon” predstavuje najkozmickejší názov albumu v histórii skupiny, vôbec o vesmíre nie je. Ani v takých skladbách, ako sú Eclipse (zatmenie) či Great Gig In The Sky (veľké nebeské predstavenie), nejde o kozmické témy. Zatiaľ čo na prvých albumoch sa to vesmírnymi motívmi hemžilo, na “Dark Side” sú ústrednými motívmi šialenstvo, peniaze, pominuteľnosť života či chamtivosť.

Audiovizuálny program od britského štúdia NSC Creative uvedie album v chronologickom poradí - v desiatich častiach, každá má inú tému. Niektoré animácie sú takmer futuristické, iné v retrovizuále ako hold legende. V žiarskom planetáriu máte exkluzívne ako v jedinom na Slovensku možnosť vypočuť si kultový album v 5.1 kanálovom zvukovom mixe sprevádzaný 360° 4K projekciou na kupolu planetária.

Dĺžka: 44 minút
Hudba: Pink Floyd (The Dark Side of the Moon)
Videoréžia: Max Crow (NSC Creative)
Videoprodukcia: Ben Squires (NSC Creative)
Výkonný producent: Paul Mowbray
Kreatívny dohľad: Aubrey Powell (Hipgnosis)
Mix 5.1: James A. K. Guthrie a Joel Plante (das boot recording)


Program odporúčame návštevníkom od 12 rokov a zároveň pripomíname možnosť rezervovať si vstupenky.

Tento program bude uvádzaný v pravidelnej ponuke planetária do konca novembra 2024.